Kiedy zakończymy już budowę wymarzonego domu i w końcu się do niego wprowadzimy, przychodzi czas na założenie ogrodu i posianie trawy. Można skorzystać z usług wyspecjalizowanych w tym temacie firm lub zrobić to samemu. Jest to co prawda bardzo pracochłonne, jednak dużo tańsze. Jak to zrobić krok po kroku – zapraszamy do lektury.
Od czego zacząć?
Bardzo ważne jest zlikwidowanie rosnących na naszej działce chwastów. Najlepiej użyć do tego środków chemicznych, które niszczą nie tylko zielone części roślin, ale także korzenie. Czynność tą najlepiej wykonać kilku krotonie, warto więc pomyśleć o tym jeszcze w czasie prac budowlanych. Pozwoli to na ograniczenie wyrastania chwastów wraz z młodą trawą.
Co dalej?
Jeśli chwasty mamy już w pewnym stopniu wytępione, możemy przystąpić do porządkowania terenu. Chodzi tu o usunięcie wszelkich pozostałości po budowie, takich jak gruz, kamienie, beton, deski itd., następnie możemy przystąpić do równania terenu. Na tym etapie (jeśli się na to zdecydujemy) wykonujemy instalację pod zraszacze, zakładamy siatkę na krety i jeśli potrzeba dowozimy odpowiednią ziemię, która mieszamy z tą z naszej działki. Gleba pod trawnik powinna mieć odpowiednie ph, najlepiej 5,5 – 6,5. i mieć określoną przepuszczalność. Jest to gleba idealna do zakładania trawnika. Ważne jest przy równaniu terenu, aby uzyskać minimalne chociaż spadki, tak aby woda po obfitych opadach nie zalewała nam budynku. Jeżeli teren mamy już wyrównany, a znajdująca się na naszej działce gleba jest odpowiednio użyźniona, możemy przystąpić do jej spulchnienia. Spulchniona warstwa powinna mieć min. 10 cm. Najlepiej wykorzystać do tego celu glebogryzarkę, pozwoli nam to zaoszczędzić sporo czasu i pracy. Przy spulchnianiu możemy wymieszać ziemię z nawozem przeznaczonym do zakładania trawników. Teraz grabimy i wałujemy. Czynność tą powtarzamy aż do uzyskania idealnie równej powierzchni.
No to siejemy….
Najlepszy okres do wysiewu trawy to okres od połowy kwietnia do czerwca oraz od połowy sierpnia do października. Przed wysiewem warto zagrabić powierzchnie przeznaczoną pod trawnik. Następnie wysiewamy wybrane przez nas nasiona, koniecznie w ilości określonej przez producenta. Możemy to zrobić ręcznie lub skorzystać ze specjalnego siewnika. Już na tym etapie warto w siewnik zainwestować, gdyż przyda nam się on przy późniejszym nawożeniu. Wysiew najlepiej wykonać krzyżowo. Wysiane nasiona ponownie zagrabiamy na głębokość ok. 1 – 1,5 cm. Całość możemy także posypać torfem o odpowiednim ph. Pozwoli to na przykrycie nasion, które nie zostały zagrabione. Na koniec całość wałujemy. Ograniczy to przemieszczanie nasion podczas podlewania, czy opadów oraz zagęści glebę.
Podlewanie i pierwsze koszenie
Odpowiednia wilgotność i temperatura to bardzo ważne dla kiełkowania nasion czynniki. Dlatego też nie można zapominać o regularnym podlewaniu naszego trawnika, aby nie zasuszyć nasion. Najlepiej robić to dwa razy dziennie, rano i wieczorem, ewentualnie tylko wieczorem. Ważne jest także ustawienie odpowiedniego strumienia wody. Musi on być lekki, tak aby podczas podlewania nie przemieścić nasion. Już po kilku dniach powinniśmy zobaczyć pierwsze źdźbła naszej trawy. Warto wiedzieć, że mieszanki traw składają się z różnych gatunków, które kiełkują w różnym czasie (od 7 do 21 dni). Kiedy nasz trawnik osiągnie wysokość 8 – 10 cm przystępujemy do pierwszego koszenia. Skracamy ją wtedy nieznacznie i koniecznie dobrze naostrzonym nożem kosiarki. Koszenie to bardzo ważny proces, sprzyjający rozkrzewianiu się traw. Jeśli będziemy kosić regularnie, z pewnością uzyskamy gęstą darń.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł choć w minimalnym stopniu okaże się pomocny. Zachęcamy do dzielenia się efektami w komentarzach.
One Response to “Wszystko o zakładaniu trawnika.”
3 września 2014
MariuszGrunt to wybrać dobry rodzaj trawy